Dom z poddaszem użytkowym – wady i zalety projektu

Data dodania: 20.10.2016


Jedną z podstawowych kwestii przy poszukiwaniu projektu domu jednorodzinnego jest forma budynku i ilość kondygnacji. Jak pokazuje doświadczenie deweloperów, architektów i firm budowlanych, zdecydowana większość przyszłych właścicieli nieruchomości nie ma wątpliwości i wybiera budynki o konstrukcji piętrowej. Sprawdzamy jakie są wady i zalety projektu, jeśli wybieramy dom z poddaszem użytkowym.

Ekonomia użytkowania

Zwolennicy domów o konstrukcji piętrowej, czyli między innymi z użytkowym poddaszem, cenią sobie praktyczny podział na strefę ogólnodostępną na parterze oraz prywatną na wyższej kondygnacji. Projektowanie domów z poddaszem umożliwia w sposób naturalny rozdzielić dom na takie strefy.

Warto też pamiętać o tym, że dzięki temu, że domy z poddaszem przeważnie mają bardziej zwartą bryłę, wykazują lepsze parametry związane z oszczędnością energii i termoizolacją. To z kolei przekłada się w zauważalny sposób na niższe koszty eksploatacji, a więc po prostu niższe rachunku.

Wyższe koszty budowy

Trzeba się jednak liczyć z tym, że przyjdzie nam zapłacić więcej za budowę domu z poddaszem niż miałoby to miejsce chociażby z budynkiem parterowym. Wynika to przede wszystkim z bardziej skomplikowanej konstrukcji takiego obiektu. Projektowanie domów z poddaszem użytkowym lub tradycyjnym piętrem opiera się na założeniach odpowiedniego wsparcia dla wyższej kondygnacji, co w trakcie budowy przekłada się na większe wymagania względem konstrukcji stropu między parterem a poddaszem. Zapłacimy też więcej przez konieczność montażu i wykończenia schodów, które połączą ze sobą dwa piętra domu.

Mniejsza powierzchnia działki

Może nam się jednak udać oszczędzić jeszcze zanim zaczną się jakiekolwiek roboty budowlane. W jaki sposób? W porównaniu do realizacji projektu domu parterowego, który wymaga dość obszernej działki, aby myśleć o budowie średniej wielkości konstrukcji, domy piętrowe można z powodzeniem stawiać nawet na nieco mniejszych działkach. Oczywiście zanim zdecydujemy się na zakup terenu pod zabudowę z myślą o projekcie domu z użytkowym poddaszem trzeba sprawdzić czy miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego przewiduje możliwość budowy domu piętrowego (a jeżeli nie została ujęta w MPZP niezbędne jest złożenie wniosku u wydanie decyzji o warunkach zabudowy).

Czy nadmorski apartament do dobra inwestycja?

Trudne skosy

Dużym problemem dla właścicieli takich domów może być jednak moment, w którym będą się musieli zmierzyć z wykończeniem i urządzeniem przestrzeni na poddaszu. Skosy stanowią prawdziwe wyzwanie i samodzielna aranżacja może stanowić niemały kłopot, szczególnie jeśli chodzi o wydajne wykorzystanie użytkowe takiej przestrzeni. Z drugiej strony, można skorzystać z pomocy projektanta wnętrz, dzięki czemu uzyskamy bardzo efektowne i niebanalne pomieszczenie. Zarówno projekt domu, jak i wnętrza, w swojej ofercie posiada architekt ze Szczecina Studio AG.


Zobacz usługi pracowni architektonicznej: Studio AG

Apartament nad morzem – pewna inwestycja