Geotechnika – podstawa budownictwa

Data dodania: 06.06.2017


Geotechnika to dziedzina ściśle związana z inżynierią lądową. Niektórym może się wydawać, że jest im to zjawisko obce, jednak nic bardziej mylnego. Wszyscy mieliśmy do czynienia z tą dziedziną nie raz, podczas budowy domu, obserwacji remontu lub też przyglądaniu się przebudowie obiektów architektonicznych. Bez geotechniki nie bylibyśmy w stanie budować solidnych oraz stabilnych domów, ponieważ geotechnika to podstawa budownictwa.

Geotechnika jest to nauką o pracy i badaniach ośrodka gruntowego dla celów projektowania oraz wykonawstwa budowli ziemnych i podziemnych, a także fundamentów budynków i nawierzchni drogowych. Ta dziedzina inżynierii zaliczana jest do grupy nauk interdyscyplinarnych, która wykorzystuje geologię, mechanikę gruntów gruntoznawstwo, fundamentowanie. Odmiany geologii, które są szczególnie ważna dla geotechniki to chemia, fizyka, mechanikę budowli oraz reologię.

Na badania geotechniczne składają się trzy etapy pracy. Pierwszy z nich stanowią badania wstępne, a drugi badania w fazie wykonywania budowli. Natomiast trzeci etap prac polega na kontroli zachowania się górotworu, a także weryfikacji wyników badań w fazie użytkowania budynku lub budowli. Wykwalifikowany fachowiec zajmujący się geotechniką nosi tytuł geotechnika i w skrócie określa się go jako specjalistę od gruntów. Taka osoba określa przydatność podłoża dla celów projektowanej budowy. Dane o rodzaju oraz stanie technicznym gruntów pozwalają na prawidłowe, ale przede wszystkim bezpieczne projektowanie fundamentów oraz innych elementów budynku. Jeśli chcemy mieć pewność, że wybrany przez nas obszar jest odpowiednim miejscem na budowę musimy rozpocząć współpracę z doświadczonymi specjalistami. Możemy takich znaleźć w jednej z pracowni architektonicznych. Przykładowo, w bogatej ofercie Studio AG znajduje się m.in. wykonanie badań gruntu, podkładów geodezyjnych oraz sporządzanie raportów o oddziaływaniu inwestycji na środowisko.

Wizyta geotechnika będzie wymagana zawsze, gdy planujemy zakup działki. Jest to niezwykle ważne, ponieważ Atrakcyjne położenie terenu nie oznacza, że teren składa się z gruntów nośnych, czyli takich, które bez zabiegów nadają się pod budowę. Dlatego należy pamiętać o tym, aby zatrudnić wykwalifikowanych specjalistów, którzy określą, czy grunt nadaje się do zabudowy.

Apartament nad morzem jako źródło dochodu

Apartamenty z widokiem na morze