Jak wybrać projekt domu na wąską działkę

Data dodania: 20.03.2017


Teren pod zabudowę to jeden z najważniejszych czynników, które wpływają na to jak ostatecznie będzie wyglądał nasz nowy dom. Co do zasady, działka idealna powinna być proporcjonalna, znajdować się na płasko ukształtowanym terenie i mieć odpowiednio dużą powierzchnię. Ale co zrobić w sytuacji, gdy inwestor ma do dyspozycji nieco mniej komfortowe warunki pod względem terenu budowlanego? Sprawdzamy jak wybrać projekt domu na wąską działkę.  

Wąska działka a prawo budowlane

Wąska działka budowlana stanowi często nie lada problem, głównie z powodów ograniczeń związanych z obowiązującym prawem budowlanym. Przepisy regulują między innymi odległość budynku od granicy działki a konkretnie, od działki sąsiadującej. W przypadku wąskiej i ograniczonej działki wymusza to na inwestorze wybór takiego projektu, który będzie spełniał te wymagania i pozwoli postawić dom, jednocześnie zachowując odpowiednie odległości.

Zgodnie z obowiązującymi regulacjami, w przypadku działki o szerokości nie większej niż 16 metrów są to następujące odcinki do granicy działki:

  • 4 metry w przypadku, kiedy budynek jest zwrócony do granicy ścianą z otworami okiennymi lub drzwi,
  • 3 metry w przypadku, kiedy budynek jest zwrócony do granicy ścianą bez otworów okiennych lub drzwi.

Zatem stworzenie projektu domu na wąską działkę jest pewnym wyzwaniem dla architektów, a tym samym także dla inwestorów. Trzeba tu pogodzić spełnienie warunków prawnych z zaprojektowaniem funkcjonalnej przestrzeni mieszkalnej.

Konstrukcja domu na wąskiej działce

O ile pozwala na to miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego lub decyzja o warunkach zabudowy, warto postawić na projekty domów piętrowych, ewentualnie z poddaszem użytkowym. Dzięki rozmieszczeniu powierzchni użytkowej na kilku kondygnacjach można zaoszczędzić miejsce na działce, które później przyda się przy planach zagospodarowania ogrodu.

Domy Kołobrzeg

Z uwagi na ograniczone możliwości powierzchni działki dobrym pomysłem mogą być także projekty domów z podpiwniczeniem oraz z garażem w bryle budynku.

Funkcjonalne rozwiązania projektowe

Wybierając projekt domu na wąską działkę inwestor powinien zwrócić uwagę na to, w jaki sposób zostało zaplanowane wnętrze budynku. Rozkład pomieszczeń i ich funkcjonalność jest kluczowa, jeśli chodzi o zadowolenie nabywcy z ukończonej inwestycji. Warto szukać projektów, które były tworzone specjalnie z myślą o tak nietypowym terenie, dzięki czemu można się po nich spodziewać większej ergonomii przestrzeni.

Nowe domy w Kołobrzegu

Projekt na zamówienie czy gotowy

Na ogół im bardziej wymagające uwarunkowania terenowe i nietypowa działka, tym łatwiej jest zaprojektować dom od zera, zlecając to zadanie architektowi. Jednak bez większego problemu można znaleźć także gotowe projekty budowlane przeznaczone do realizacji właśnie na wąskiej działce. Trzeba się jednak liczyć z koniecznością adaptacji takiego projektu do warunków na konkretnym terenie, co w przypadku naprawdę dużych zmian może ostatecznie oznaczać, że katalogowy projekt wcale nie będzie rozwiązaniem bardziej przyjaznym dla naszych portfeli.


Projekty budowlane, nadzór inwestorski i inne usługi poleca: architekt Warszawa

Apartamentu nad morzem

Jak zakupić apartament nad morzem?