Jak znaleźć dobrego architekta – poradnik

Data dodania: 03.10.2016


Trudno przecenić rolę dobrego architekta w procesie projektowania domów. Liczą się przede wszystkim jego umiejętności, kompetencje techniczne i zaawansowana wiedza z zakresu budownictwa. Ale nie bez znaczenia jest też to czy znajdziemy z nim wspólny język. W końcu wybór architekta to wybór partnera, który będzie pomagał w realizacji naszego marzenia o własnym domu. Zatem jak znaleźć dobrego architekta i po czym poznać, że trafiliśmy na odpowiedniego specjalistę?

Doświadczenie w pracy

Warto podejść do tematu poszukiwania odpowiedniej pracowni architektonicznej w taki sam sposób, jaki ma miejsce na rozmowach o pracę i w procesie rekrutacji. Doświadczenie zawodowe odgrywa o tyle istotną rolę, że z każdym kolejnym zrealizowanym projektem architekt zdobywa bezcenną praktyczną wiedzę i na bieżąco zwiększa zakres swoich kompetencji. Kolejny projekt to zawsze nowe wyzwania i nowe umiejętności. Długi staż pracy powinien iść w parze z systematycznym rozwojem zawodowym – udział w konferencjach, konkursach czy przetargach to również doskonałe świadectwo pracowni architektonicznej.

Portfolio realizacji

Jeśli chcemy być pewni, że końcowy efekt i koncepcja architektoniczna przygotowana przez projektanta będzie w pełni odpowiadała naszym oczekiwaniom najważniejsze jest zapoznanie się z portfolio realizacji architekta Studio AG. Przede wszystkim pokazuje ono styl pracy i projektów pracowni architektonicznej, ale nie tylko. Dobrym pomysłem może być wizyta na placu budowy lub zobaczenie na własne oczy ukończonej inwestycji architekta.

Wspólny język

Oprócz wszystkich wytycznych związanych wyłącznie z profesjonalizmem i kompetencjami warto też znaleźć architekta z takiej pracowni architektonicznej, w której poczujemy się po prostu komfortowo jako klient. Wbrew pozorom dobra komunikacja z architektem jest ważniejsza niż może się to wydawać na pierwszy rzut oka. Przede wszystkim klient powinien być pewien, że jego pomysły i potrzeby spotkają się ze zrozumieniem.

Jak szukać

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby architekta w Szczecinie czy innych miastach w Polsce szukać przez Internet. Strona internetowa studia projektowego jest już sama w sobie pewnym wyznacznikiem poziomu firmy – jeśli jest dopracowana zarówno pod względem technicznym, jak i estetycznym może nam to powiedzieć wiele o pracy architekta. Przykładowo można przejrzeć stronę architekta Studio AG. Pamiętajmy, że obecnie firmowe strony internetowe są rodzajem wizytówki firmy, więc jeśli pracownia nie dba o swój wizerunek może nie warto powierzać jej tak ważnego zadania, jak budowa naszego wymarzonego domu?

Można też skorzystać ze sprawdzonej metody poczty pantoflowej – w wydaniu tradycyjnym lub nowoczesnym. Tradycyjnie warto po prostu podpytać znajomych, którzy mają już za sobą doświadczania związane z budową i procesem projektowania domów.

Nieruchomości nad Bałtykiem

Autofolierung NRW