Poszukiwania projektu domu – na co zwrócić uwagę?

Data dodania: 03.10.2016


Budowa własnego domu wymaga od inwestora ciągłego podejmowania decyzji i nadzorowania działań kolejno prowadzonych przez podwykonawców. Jednak zanim na placu budowy zaczną się pierwsze prace trzeba wybrać projekt architektoniczny. Większość z tych decyzji musimy podjąć niezależnie od tego czy interesuje nas zakup gotowego projektu i wprowadzenie w nim kilku adaptacji, czy może chcemy zlecić wykonanie koncepcji zabudowy na indywidualne zamówienie. Sprawdzamy na co zwrócić uwagę w trakcie poszukiwania projektu domu.

Typ zabudowy

Prawdopodobnie jedną z pierwszych kwestii, o jakich będzie decydował przyszły właściciel domu jest rodzaj zabudowy. Największą popularnością cieszy się nieustająco od kilku lat projektowanie domów jednorodzinnych, które zapewniają największą prywatność i poczucie intymności mieszkańców. Alternatywą są projekty domów dwurodzinnych lub bliźniaków – w tym przypadku wydatki na budowę są niższe, jednak odbywa się to kosztem mniejszej prywatności i utraty indywidualnego charakteru domu.

Parterowy czy piętrowy

Kolejnym dylematem może być kwestia kondygnacji w budynku. Zdecydowanie najczęściej inwestorów interesuje projektowanie domów z poddaszem użytkowym. Dzięki rozmieszczeniu powierzchni użytkowej na dwóch piętrach, do realizacji inwestycji nie jest wymagana zbyt obszerna działka, a budynek cechuje się również energooszczędną eksploatacją (zobacz usługi: Studio AG). Domy parterowe są wybierane częściej, kiedy właścicielom zależy na łatwym dostępie do całej powierzchni budynku, bez żadnych ograniczeń. Często ma to miejsce w przypadku z problemami zdrowotnymi, dla których pokonywanie schodów byłoby sporym utrudnieniem.

Garaż i podpiwniczenie

Zdecydowana większość z nas jest właścicielem samochodu, często niejednego, co rodzi potrzebę posiadania garażu. Jaki wpływ na projektowanie domów ma garaż? Można go umiejscowić w bryle budynku albo wybudować jako osobną wiatę. Garaż jako element domu na pewno jest wygodnym rozwiązaniem, jednak niezbędne jest w tym przypadku zadbanie o system wentylacji, aby spaliny nie przenikały do pomieszczeń w domu. Garaż wolnostojący wymaga jeszcze dodatkowego projektu i miejsca na działce budowlanej, ale zapewnia większa swobodę i może pełnić rolę pomieszczenia gospodarczego.

Podpiwniczenie budynku również wymaga przemyślenia – projektowanie domów z piwnicą podnosi koszt realizacji inwestycji o 15-30%, a dzięki nowoczesnym technikom budowlanym nie jest już obecnie uzasadnione tak jak jeszcze kilka lat temu. Wtedy piwnica miała również spełniać rolę izolacyjną, oddzielając podłogę od gruntu. Dziś nie jest to już tak często spotykane rozwiązanie.

architekt Szczecin Poszukiwania projektu domufot. architekt Szczecin

Styl budynku

Wybierając projekt należy się jeszcze skupić na względach estetycznych, które są niezwykle istotne w procesie projektowaniu domów. Tutaj należy się kierować głównie własnym gustem i upodobaniami, ale warto też uwzględnić przy podejmowaniu decyzji wygląd otoczenia, w którym chcemy wybudować nasz dom. Jak radzi architekt ze Studio AG, dom powinien łagodnie wpisywać się w otaczające warunki, tak aby nie stanowił zupełnie odrębnego elementu krajobrazu.

Sprzedaż apartamentów nad morzem w Kołobrzegu

Współcześnie dominującym trendem w projektowaniu domów jest styl nowoczesny, oparty na minimalistycznym wykończeniu i prostych formach. Ale swoich zwolenników znajdują także domy tradycyjne, stylizowane na dworki lub rustykalne. Realizacja takiej koncepcji w dużej mierze zależy od udanej współpracy z projektantem, dlatego pracownia architektoniczna powinna mieć doświadczenie w opracowaniu podobnych projektów.

Wyposażenie dla apartamentu nad morzem

Domy na sprzedaż Kołobrzeg