Projekt domu energooszczędnego – sprawdzamy jak wygląda

Data dodania: 03.10.2016


Każdy z nas chciałby mieszkać w pięknym, wygodnym domu, a przy tym nie wykosztować się aż zanadto przy realizacji inwestycji. Ale na budowie wydatki się nie kończą, przed właścicielem jeszcze długie lata mieszkania w takim domu. Dlatego tak dużą popularnością wśród inwestorów cieszy się projektowanie domów energooszczędnych. Jak powinien wyglądać projekt domu energooszczędnego, żeby zrealizowany na jego podstawie dom był przyjazny dla środowiska i naszego portfela?

Prosta, zwarta bryła

Architekci zgodnie podkreślają, że dla osiągnięcia jak najlepszej termoizolacji budynku najlepiej stosować zwartą bryłę budynku. Projektowanie domów w ostatnich czasach nawiązuje w dużej mierze do stylu minimalistycznego, który można bez problemu wpisać właśnie w taką pozbawioną zbędnych ozdobników formę. Jak podkreśla architekt ze Studio AG, każdy element urozmaicający chociażby budowę dachu, a więc wykusze czy lukarny, będą powodowały szybszą utratę ciepła.

Dom z poddaszem użytkowym

Jeśli inwestor zastanawia się czy lepszym rozwiązaniem będzie projektowanie domu o konstrukcji parterowej czy piętrowej zdecydowanie korzystniej pod względem energooszczędności prezentuje się budynek wielokondygnacyjny. Powietrze łatwiej przenosi się między piętrami niż na dużej, otwartej powierzchni parterowej, oczywiście zakładając szczelną izolację budynku.

Żeby ciepło nie uciekało

Kluczem do osiągnięcia jak najlepszych rezultatów, na którym opiera się z resztą technologia budowania domów pasywnych jest wyeliminowanie mostków termicznych. Są to miejsca, w których powłoka budynku wykazuje dużo niższy stopień izolacji ciepła. Jedynym sposobem na skuteczne zapobieganie utraty ciepła przez takie nieszczelne przegrody jest właśnie uwzględnienie wartości energooszczędnej na etapie projektowania domu i szczególnie na początku prac budowlanych.

Odpowiednie wyposażenie

Żeby osiągnąć jak najlepsze wyniki na poziomie energooszczędności warto postawić również na nowoczesne rozwiązania z dziedziny energetyki. Jak wskazuje architekt Studio AG, do takich rozwiązań należy zaliczyć kolektory słoneczne czy panele fotowoltaiczne.

Czy warto inwestować w projektowanie domów energooszczędnych

Trud włożony w dopracowanie całej koncepcji architektonicznej podczas prac nad projektowaniem domów powinien zwrócić się właścicielowi takiego budynku w ciągu kilku najbliższych lat eksploatacji domu. Na pewno największą korzyścią z perspektywy inwestora jest fakt, iż koszty związane z opłatami za ogrzewanie czy prąd będą zdecydowanie niższe niż w przypadku budownictwa tradycyjnego. Dodatkowo w przyszłości właściciel takiej nieruchomości nie będzie miał problemu ze spełnianiem norm prawa budowlanego, które są na bieżąco aktualizowane z myślą o jak najbardziej energooszczędnych rozwiązaniach.

Nieruchomości nad morzem

Szczotkarki

audi a6 4g tuning