Wybieramy projekt domu parterowego

Data dodania: 22.11.2016


Tradycyjna wizja domu dla całej rodziny, z bajecznym ogrodem, w którym bawią się dzieci i spotykają rodzice oraz dziadkowie zazwyczaj jest wyobrażeniem domu parterowego. Ten typ zabudowy, jak każde inne rozwiązanie, ma swoje wady i zalety, jednak trudno mu odmówić specyficznego klimatu, o który naprawdę trudno w budynku piętrowym. Dziś wybieramy projekt domu parterowego – jakie są jego wady i zalety oraz na co zwrócić uwagę?

Dom dla wielu generacji

Podstawową zaletą, na jaką zwracają uwagę sami inwestorzy jest dostęp do wszystkich pomieszczeń, które są usytuowane na jednym poziomie. Brak podziału na piętra i kondygnacje pozwala na stworzenie przestrzeni dla całej rodziny, nawet tej wielopokoleniowej, bez jakichkolwiek przeszkód w poruszaniu się po obiekcie.

Z tego powodu wiele osób nie wyobraża sobie lepszego miejsca do zamieszkania niż dom parterowy. Najczęściej zainteresowanie tego typu projektami zgłaszają rodziny wielodzietnie, wielopokoleniowe lub osoby starsze, dla których codzienne poruszanie się po schodach stanowiłoby ogromny problem.

Planujesz budowę domu? Sprawdź usługi architekta: projektowanie domów

Duży dom? Duża działka

Żeby cieszyć się przestronnym domem parterowym niezbędna jest jednak dość obszerna działka budowlana. Ponieważ wszystkie pomieszczenia są rozlokowane na jednym poziomie, powierzchnia użytkowa domu będzie zależała właśnie od wymiarów terenu pod zabudowę.

Funkcjonalny ogród

Wielbiciele zieleni zauważają, że nie ma lepszej alternatywy dla amatorów ogrodnictwa niż domy parterowe. Z uwagi na niską zabudowę, taki obiekt nie będzie zacieniał przydomowego ogrodu. Dodatkowo, przy odpowiednich rozwiązaniach projektowych mieszkańcy mogą uzyskać dostęp do podwórka z każdego pomieszczenia w domu.

Buforowy układ pomieszczeń

Przeciwnicy projektów domów parterowych często wskazują na to, że tego typu budynki są nieporównywalnie mniej energooszczędne. Wiąże się to między innymi z kosztami ogrzewania – jeśli mamy do czynienia z domem wielokondygnacyjnym, odpowiednie rozmieszczenie instalacji grzewczej może sprawić, że miesięczne koszty utrzymania ciepła w domu będą relatywnie niskie.

Ale także w domu parterowym jest na to sposób. Jeszcze na etapie projektowania domu warto skonsultować z architektem czy w koncepcji zabudowy zastosowano buforowy układ pomieszczeń. Chodzi o takie rozmieszczenie poszczególnych miejsc, aby różnica temperatur między sąsiadującymi pomieszczeniami nie przekraczała około 6-7 stopni Celsjusza. W praktyce pomieszczenia nieogrzewane, takie jak garaż czy pokój gospodarczy, warto oddzielić od tych ogrzewanych odpowiednią warstwą izolacji termicznej.

Apartament czy dom nad morzem?

Tani w budowie

W końcu jedną z zalet, która może mieć decydujące znaczenie w procesie wyboru projektu domu jest cena budowy. Z uwagi na dość prostą konstrukcję koszty związane z realizacją inwestycji są zazwyczaj o wiele niższe niż w przypadku budowy domu piętrowego albo z poddaszem użytkowym. Wpływ na niższą cenę budowy domu ma też brak schodów, które same w sobie stanowią znaczący wydatek. Jeśli dodatkowo wybierzemy projekt bez podpiwniczenia możemy zaoszczędzić kolejne, niemałe sumy.

Polecamy ofertę studia architektonicznego: projektowanie domów

Inwestycja w apartament nad morzem